Useat nuoret tekivät omia ennätyksiään eli suunta kesää kohti on oikeanlainen.  Kiitokset hyvin menneistä kisoista urheilijoille, toimitsijoille, leipureille, kanttiin pitäjille!

Länsi-Pohjan hallit
Aspen, Haaparanta
11.1.2014
järjestäjänä Veitsiluodon Kisaveikot
TULOKSET
M 60 m
A-erä
1. Birhan Pieskä KuivAu 7,16
2. Jussi Vähätiitto OulPy 7,17
3. Jyri Kangasharju OulPy 7,35
4. Heikki Polojärvi OulPy 7,38
5. Eemeli Kaartinen LapLu 7,50
Panu Puumala AlatPi DNS
B-erä
1. Juho Mäntynen LapLu 7,47
2. Riku Maliniemi AlatPi 7,48
3. Ville Heikkilä LapVei 7,56
4. Alexander Blomqvist HSKT 7,71
5. Daniel Strandvall IFÅsar 7,80
6. Peetu Puumala AlatPi 7,87
M 60 m Alkuerät
1. Jussi Vähätiitto OulPy 7,20q
2. Birhan Pieskä KuivAu 7,22q
3. Jyri Kangasharju OulPy 7,31q
4. Heikki Polojärvi OulPy 7,37q
5. Eemeli Kaartinen LapLu 7,45q
5. Panu Puumala AlatPi 7,45q
7. Riku Maliniemi AlatPi 7,49q
8. Juho Mäntynen LapLu 7,50q
9. Ville Heikkilä LapVei 7,67q
10. Daniel Strandvall IFÅsar 7,71q
11. Alexander Blomqvist HSKT 7,75q
12. Peetu Puumala AlatPi 7,90q
13. Aleksi Kokkonen LapLu 7,99
Patrik Asplund HSKT
Erä 1
1. Jyri Kangasharju OulPy 7,31q
2. Eemeli Kaartinen LapLu 7,45q
3. Ville Heikkilä LapVei 7,67q
4. Alexander Blomqvist HSKT 7,75q
Patrik Asplund HSKT
Erä 2
1. Jussi Vähätiitto OulPy 7,20q
2. Heikki Polojärvi OulPy 7,37q
3. Riku Maliniemi AlatPi 7,49q
4. Juho Mäntynen LapLu 7,50q
5. Daniel Strandvall IFÅsar 7,71q
Erä 3
1. Birhan Pieskä KuivAu 7,22q
2. Panu Puumala AlatPi 7,45q
3. Peetu Puumala AlatPi 7,90q
4. Aleksi Kokkonen LapLu 7,99
M Seiväs
1. Jussi Vähätiitto OulPy 480
460 480 500
XXO   O XXX
M Pituus
1. Juho Mäntynen LapLu 651
2. Daniel Strandvall IFÅsar 629
3. Jyri Kangasharju OulPy 599
4. Ville Heikkilä LapVei 547
M 4 x 175 m
1. Lapin Veikot 1.44,91
Atro Berg
Eero majava
Sampsa Lokka
Ville Heikkilä
P9 60 m
1. Hemanni Juntura VeitsilKV 9,95
2. Akseli Polojärvi OulPy 10,98
P9 Pituus
1. Hemanni Juntura VeitsilKV 370
2. Akseli Polojärvi OulPy 324
3. Onni Hirsivaara VeitsilKV 242
P11 60 m
1. Otto Kemppainen LapLu 9,17
2. Teemu Tieranta LapLu 9,49
3. Lauri Vetri LapLu 9,78
4. Luka Kuittinen LapLu 10,17
5. Julius Anttila VeitsilKV 10,52
6. Seif Hamed HSKT 10,63
7. David Nurmela HSKT 12,43
Erä 1
1. Otto Kemppainen LapLu 9,17
2. Teemu Tieranta LapLu 9,49
3. Seif Hamed HSKT 10,63
Erä 2
1. Lauri Vetri LapLu 9,78
2. Luka Kuittinen LapLu 10,17
3. Julius Anttila VeitsilKV 10,52
4. David Nurmela HSKT 12,43
P11 Pituus
1. Otto Kemppainen LapLu 414
2. Teemu Tieranta LapLu 382
3. Lauri Vetri LapLu 339
4. Julius Anttila VeitsilKV 336
5. Tuomas Häikiö VeitsilKV 305
6. David Nurmela HSKT 226
P11 Kuula
1. Luka Kuittinen LapLu 7,32
2. Tuomas Häikiö VeitsilKV 6,39
3. Julius Anttila VeitsilKV 6,07
4. David Nurmela HSKT 4,69
P11 4 x 175 m
1. Lapin Lukko 2.01,55
Teemu Tieranta
Luka Kuitunen
Lauri Vetri 
Otto Kemppainen
2. HSKT 2.17,98
Ellinor Hannefors
Seif Hamed
David Nurmela
Hilda Harila
3. Veitsiluodon Kisaveikot 2.33,99
Sirkku Kannala
Linnea Viitakoski
Emilia Häikiö
Tuomas Häikiö
P13 60 m
1. Sampsa Lokka LapVei 8,63
2. Eemeli Polojärvi OulPy 8,86
3. Atro Berg LapVei 9,11
4. Ville Myllyaho KuivAu 9,76
5. Joel Pudas VeitsilKV 9,86
6. Alexander Rindelöv HSKT 9,95
Konsta Kekäläinen VeitsilKV DNS
Aaro Ylimaula HSKT DNS
Erä 1
1. Eemeli Polojärvi OulPy 8,86
2. Atro Berg LapVei 9,11
3. Ville Myllyaho KuivAu 9,76
Konsta Kekäläinen VeitsilKV DNS
Erä 2
1. Sampsa Lokka LapVei 8,63
2. Joel Pudas VeitsilKV 9,86
3. Alexander Rindelöv HSKT 9,95
Aaro Ylimaula HSKT DNS
P13 Korkeus
1. Atro Berg LapVei 140
2. Alexander Rindelöv HSKT 125
3. Sampsa Lokka LapVei 125
4. Joel Pudas VeitsilKV 120
Konsta Kekäläinen VeitsilKV DNS
Aaro Ylimaula HSKT DNS
P13 Pituus
1. Sampsa Lokka LapVei 490
2. Atro Berg LapVei 392
3. Ville Myllyaho KuivAu 385
4. Alexander Rindelöv HSKT 379
Aaro Ylimaula HSKT DNS
P13 Kuula
1. Joonas Karppinen KuivAu 11,09
2. Sampsa Lokka LapVei 9,14
3. Ville Myllyaho KuivAu 7,90
4. Arttu Oikarainen PosPy 7,88
5. Atro Berg LapVei 7,71
6. Alexander Rindelöv HSKT 5,86
Konsta Kekäläinen VeitsilKV DNS
Aaro Ylimaula HSKT DNS
P13 4 x 175 m
1. Veitsiluodon Kisaveikot 2.02,19
Kerttu Kannala
Ella Kurttio
Anette Saalismaa
Joel Pudas
P15 300 m
1. Peetu Puumala AlatPi 41,39
2. Eero Majava LapVei 45,10
3. Topias Kontio LapLu 45,44
4. Perttu Ala-Iso VeitsilKV 46,43
5. Nikolas Anttila VeitsilKV 49,19
Erä 1
1. Peetu Puumala AlatPi 41,39
2. Perttu Ala-Iso VeitsilKV 46,43
3. Nikolas Anttila VeitsilKV 49,19
Erä 2
1. Eero Majava LapVei 45,10
2. Topias Kontio LapLu 45,44
P15 Korkeus
1. Hampus Täikkö HSKT 152
2. Perttu Ala-Iso VeitsilKV 135
P15 Kuula
1. Mattias Snäll HSKT 9,11
2. Eero Majava LapVei 7,28
3. Nikolas Anttila VeitsilKV 6,54
P15 4 x 175 m
1. HSKT 1.48,10
Mattias Snäll
Hampus Täikkö
Alexander Rindelöv
?
N 60 m
A-erä
1. Tiia Järvinen VeitsilKV 8,03
2. Elisabet Salmela VeitsilKV 8,12
3. Ainomari Kangas LapLu 8,21
4. Mette Baas VeitsilKV 8,25
5. Emilia Segerlund HSKT 8,33
Matleena Kuure VeitsilKV DNS
B-erä
1. Tiia Melantie RaahVe 8,36
2. Carita Barsk LapLu 8,40
3. Milka-Camilla Baas VeitsilKV 8,42
4. Amanda Hiltula VeitsilKV 8,45
5. Vilma Styrman HSKT 8,88
6. Elina Alaviuhkola VeitsilKV 8,94
N 60 m Alkuerät
1. Tiia Järvinen VeitsilKV 8,00q
2. Matleena Kuure VeitsilKV 8,06q
3. Elisabet Salmela VeitsilKV 8,13q
4. Ainomari Kangas LapLu 8,22q
5. Mette Baas VeitsilKV 8,28q
6. Emilia Segerlund HSKT 8,29q
7. Tiia Melantie RaahVe 8,39q
8. Milka-Camilla Baas VeitsilKV 8,45q
9. Amanda Hiltula VeitsilKV 8,46q
10. Carita Barsk LapLu 8,54q
11. Vilma Styrman HSKT 8,70q
12. Elina Alaviuhkola VeitsilKV 9,03q
13. Cecilia Kenttälä HSKT 9,62
14. Jessica Priman HSKT 9,64
Katri Oikarainen PosPy DNS
Salsabil Hamed HSKT DNS
Erä 1
1. Tiia Järvinen VeitsilKV 8,00q
2. Matleena Kuure VeitsilKV 8,06q
3. Elisabet Salmela VeitsilKV 8,13q
4. Tiia Melantie RaahVe 8,39q
5. Jessica Priman HSKT 9,64
Salsabil Hamed HSKT DNS
Erä 2
1. Ainomari Kangas LapLu 8,22q
2. Mette Baas VeitsilKV 8,28q
3. Milka-Camilla Baas VeitsilKV 8,45q
4. Carita Barsk LapLu 8,54q
5. Vilma Styrman HSKT 8,70q
Erä 3
1. Emilia Segerlund HSKT 8,29q
2. Amanda Hiltula VeitsilKV 8,46q
3. Elina Alaviuhkola VeitsilKV 9,03q
4. Cecilia Kenttälä HSKT 9,62
Katri Oikarainen PosPy DNS
N 1500 m
1. Anna Haataja LapLu 5.04,36
2. Ella-Noora Rahkola LapLu 5.04,59
3. Nella-Liina Pihlajaniemi VeitsilKV 6.14,65
N Korkeus
1. Katri Oikarainen PosPy 161
2. Vilma Styrman HSKT 150
3. Katri Mikkonen RaahVe 150
4. Jessica Priman HSKT 125
Salsabil Hamed HSKT DNS
N Pituus
1. Tiia Melantie RaahVe 503
2. Carita Barsk LapLu 476
3. Jessica Priman HSKT 405
4. Cecilia Kenttälä HSKT 392
Veera Könni VeitsilKV DNS
Salsabil Hamed HSKT DNS
N Kuula
1. Tytti Oikarainen PosPy 10,63
2. Leena Kallo PellPo 9,75
3. Jessica Priman HSKT 6,50
N 4 x 175 m
1. VKV 1 1.41,85
Elisabeth Salmela
Veera Pudas
Sofia Heikonen
 Mette Baas
2. VKV 2 1.43,47
Milka Baas
Aino Kekäläinen
Elina Alaviuhkola
Amanda Hiltula
T9 60 m
1. Jenni Enbuska PellPo 10,49
2. Emilia Häikiö VeitsilKV 10,69
3. Viivi Raudasoja LapLu 10,91
4. Linnea Viitakoski VeitsilKV 10,91
5. Lotta Pudas VeitsilKV 12,02
6. Sirkku Kannala VeitsilKV 12,09
7. Siri Terhelä HSKT 12,32
Erä 1
1. Lotta Pudas VeitsilKV 12,02
2. Sirkku Kannala VeitsilKV 12,10
3. Siri Terhelä HSKT 12,32
Erä 2
1. Jenni Enbuska PellPo 10,49
2. Emilia Häikiö VeitsilKV 10,69
3. Viivi Raudasoja LapLu 10,91
4. Linnea Viitakoski VeitsilKV 10,91
T9 Pituus
1. Jenni Enbuska PellPo 336
2. Emilia Häikiö VeitsilKV 306
3. Viivi Raudasoja LapLu 306
4. Linnea Viitakoski VeitsilKV 283
5. Sirkku Kannala VeitsilKV 246
6. Siri Terhelä HSKT 210
T11 60 m
1. Ella Kurttio VeitsilKV 9,37
2. Kerttu Kannala VeitsilKV 9,65
3. Jenni Ojala LapLu 9,72
4. Hilda Harila HSKT 9,75
5. Saana Peura TervTe 9,80
6. Jenna-Emilia Piirainen LapLu 9,87
7. Sanni Hirttiö LapLu 9,94
8. Anette Saalismaa VeitsilKV 10,21
9. Iida Pahtaja LapLu 10,36
10. Ellinor Hannerfors HSKT 10,40
11. Viivi Myllyaho KuivAu 11,08
Erä 1
1. Ella Kurttio VeitsilKV 9,37
2. Kerttu Kannala VeitsilKV 9,65
3. Hilda Harila HSKT 9,75
4. Jenna-Emilia Piirainen LapLu 9,87
5. Iida Pahtaja LapLu 10,36
6. Viivi Myllyaho KuivAu 11,08
Erä 2
1. Jenni Ojala LapLu 9,72
2. Saana Peura TervTe 9,80
3. Sanni Hirttiö LapLu 9,94
4. Anette Saalismaa VeitsilKV 10,21
5. Ellinor Hannerfors HSKT 10,40
T11 Pituus
1. Ella Kurttio VeitsilKV 406
2. Kerttu Kannala VeitsilKV 388
3. Jenni Ojala LapLu 375
4. Saana Peura TervTe 365
5. Sanni Hirttiö LapLu 342
6. Anette Saalismaa VeitsilKV 338
7. Iida Pahtaja LapLu 335
8. Hilda Harila HSKT 328
9. Ellinor Hannerfors HSKT 324
10. Jenna-Emilia Piirainen LapLu 321
11. Viivi Myllyaho KuivAu 302
T11 Kuula
1. Anette Saalismaa VeitsilKV 8,04
2. Sanni Hirttiö LapLu 7,95
3. Viivi Myllyaho KuivAu 6,24
4. Saana Peura TervTe 6,02
5. Kerttu Kannala VeitsilKV 5,79
6. Ellinor Hannerfors HSKT 5,13
7. Hilda Harila HSKT 5,08
T11 4 x 175 m
1. Lapin Lukko 2.14,63
Sanni Hirttiö
Jenna-Emilia Piirainen
Iida Pahtaja
Viivi Raudasoja
T13 60 m
1. Sonja Stång KuivAu 8,97
2. Tiia-Noora Anttila VeitsilKV 8,98
3. Emma Mäkikallio LapLu 8,99
4. Laura Kemppainen LapLu 9,07
5. Maria Peura TervTe 9,31
6. Ida Harila HSKT 9,45
7. Annukka Saalismaa VeitsilKV 9,49
8. Mathilda Eriksson HSKT 9,52
9. Tiina Taskinen VeitsilKV 9,58
10. Julia Kekäläinen VeitsilKV 9,60
11. Olivia Härkönen VeitsilKV 9,67
12. Hanna Hirttiö LapLu 9,71
13. Emmi Aska LapLu 9,78
14. Vilma Aska LapLu 10,03
15. Minttu Vaitiniemi LapLu 10,05
16. Janina Palomaa HSKT 10,07
17. Linnea Pelli HSKT 10,09
18. Alisa Syväjärvi LapLu 10,53
Carolina Harila HSKT DNS
Erä 1
1. Sonja Stång KuivAu 8,97
2. Emma Mäkikallio LapLu 8,99
3. Annukka Saalismaa VeitsilKV 9,49
4. Olivia Härkönen VeitsilKV 9,67
5. Vilma Aska LapLu 10,03
Erä 2
1. Laura Kemppainen LapLu 9,07
2. Maria Peura TervTe 9,31
3. Ida Harila HSKT 9,45
4. Mathilda Eriksson HSKT 9,52
5. Julia Kekäläinen VeitsilKV 9,60
Erä 3
1. Minttu Vaitiniemi LapLu 10,05
2. Janina Palomaa HSKT 10,07
3. Linnea Pelli HSKT 10,09
4. Alisa Syväjärvi LapLu 10,53
Erä 4
1. Tiia-Noora Anttila VeitsilKV 8,98
2. Tiina Taskinen VeitsilKV 9,58
3. Hanna Hirttiö LapLu 9,71
4. Emmi Aska LapLu 9,78
Carolina Harila HSKT DNS
T13 Korkeus
1. Olivia Härkönen VeitsilKV 140
2. Maria Peura TervTe 138
3. Sonja Stång KuivAu 135
4. Ellen Bojang HSKT 130
5. Mathilda Eriksson HSKT 130
6. Ida Harila HSKT 125
7. Hanna Hirttiö LapLu 120
8. Minttu Vaitiniemi LapLu 115
9. Alisa Syväjärvi LapLu 110
10. Linnea Pelli HSKT 105
T13 Pituus
1. Maria Peura TervTe 447
2. Laura Kemppainen LapLu 430
3. Sonja Stång KuivAu 421
4. Tiia-Noora Anttila VeitsilKV 408
5. Olivia Härkönen VeitsilKV 397
6. Tiina Taskinen VeitsilKV 394
7. Emma Mäkikallio LapLu 383
8. Ida Harila HSKT 373
9. Mathilda Eriksson HSKT 371
10. Laura Tirroniemi VeitsilKV 369
11. Hanna Hirttiö LapLu 363
12. Emmi Aska LapLu 354
13. Minttu Vaitiniemi LapLu 351
14. Vilma Aska LapLu 349
15. Ellen Bojang HSKT 339
16. Alisa Syväjärvi LapLu 334
17. Linnea Pelli HSKT 330
18. Janina Palomaa HSKT 328
19. Sondos Hamed HSKT 279
Carolina Harila HSKT DNS
T13 Kuula
1. Annukka Saalismaa VeitsilKV 8,83
2. Maria Peura TervTe 7,27
3. Minttu Vaitiniemi LapLu 7,05
4. Hanna Hirttiö LapLu 6,78
5. Sondos Hamed HSKT 6,70
6. Linnea Pelli HSKT 6,47
7. Mathilda Eriksson HSKT 6,31
8. Ida Harila HSKT 5,31
9. Alisa Syväjärvi LapLu 4,58
Tiia-Noora Anttila VeitsilKV DNS
T13 4 x 175 m
1. Lapin Lukko 1 1.55,67
Laura Kemppainen
Emmi Aska
Hanna Hirttiö
Emma Mäkikallio
2. HSKT 1.58,53
Linnea
Mathilda
Ellen
Ida
3. Veitsiluodon Kisaveikot 2.00,83
Olivia Härkönen
Tiia-Noora Anttila
Annukka Saalismaa
Tiina Taskinen
4. Lapin Lukko 2 2.05,06
Minttu Vaitiniemi
Alisa Syväjärvi
Jenni Ojala
Vilma Aska
T15 300 m
1. Amanda Hiltula VeitsilKV 46,69
2. Salla Koivumaa VeitsilKV 46,86
3. Aino Kekäläinen VeitsilKV 50,53
4. Alexanrda Rindelöv HSKT 50,92
5. Laura Kemppainen LapLu 51,27
6. Maria Peura TervTe 53,47
7. Jasmiina Juntunen VeitsilKV 54,19
8. Eerika Ervasti LapLu 54,60
Kilpailun ulkopuolella
Roosa Kouri AlatPi 47,22
Erä 1
1. Amanda Hiltula VeitsilKV 46,69
2. Aino Kekäläinen VeitsilKV 50,53
Kilpailun ulkopuolella
Roosa Kouri AlatPi 47,22
Erä 2
1. Laura Kemppainen LapLu 51,27
2. Jasmiina Juntunen VeitsilKV 54,19
3. Eerika Ervasti LapLu 54,60
Erä 3
1. Salla Koivumaa VeitsilKV 46,86
2. Alexanrda Rindelöv HSKT 50,92
3. Maria Peura TervTe 53,47
T15 60 m aj
1. Elina Mikkonen RaahVe 10,06
2. Sofia Tirroniemi VeitsilKV 11,40
3. Sofia Heikonen VeitsilKV 11,44
Veera Pudas VeitsilKV DQ
Kilpailun ulkopuolella
Vilma Styrman HSKT 10,42
Erä 1
1. Elina Mikkonen RaahVe 10,06
Veera Pudas VeitsilKV DQ
Erä 2
1. Sofia Tirroniemi VeitsilKV 11,40
2. Sofia Heikonen VeitsilKV 11,44
Kilpailun ulkopuolella
Vilma Styrman HSKT 10,42
T15 Korkeus
1. Veera Pudas VeitsilKV 145
2. Sofia Heikonen VeitsilKV 145
3. Alexanrda Rindelöv HSKT 140
4. Saara Kitti HSKT 140
5. Elina Mikkonen RaahVe 135
6. Elina Peura TervTe 135
7. Sofia Tirroniemi VeitsilKV 135
8. Cecilia Kenttälä HSKT 125
Ida Esperi HSKT NH
T15 Kuula
1. Elina Peura TervTe 9,26
2. Sallamari Mylly VeitsilKV 5,76
3. Ida Esperi HSKT 5,66
4. Cecilia Kenttälä HSKT 5,45